(8.08.2021/20.30) Załogi XXIII MZPL bezpiecznie dotarły na lotniska bazowania swoich samolotów.

W godzinach popołudniowych zaczęły pokazywać się pierwsze symptomy poprawy warunków meteorologicznych. Piloci analizując mapy pogodowe na tabletach i smartfonach , zaczęli się  przygotowywać do wylotu . Jedni na południe Polski aż nawet do Rzeszowa inni  w kierunku na zachód nawet do Niemiec. Pierwsze samoloty (rzeszowiaków) wyleciały już po 14-stej a ostatnie po 16-stej. 

Na lotnisku już nie ma załóg ale za to nastąpiła poprawa pogody i świeci słońce.

Zgodnie z zasadami i prośbą organizatorów , załogi które doleciały na swoje lądowiska miały obowiązek powiadomienia telefonem lub przesłania  SMS informacji , że są "w domu". Właśnie otrzymaliśmy już ostatnie informacje! Uf - pewna ulga! Wszyscy dolecieli bezpiecznie.

Dla symbolicznej ilustracji momentu pierwszych odlotów publikujemy zdjęcia 3 załóg z Rzeszowa kołujących pospiesznie do drogi startowej.

Kończąc tą informację , zapowiadam jeszcze zamieszczenie pewnego podsumowania widzianego z pozycji organizatorów. Na taką naszą ocenę potrzebujemy kilku dni i trochę wewnętrznych w gronie organizatorów rozmów.

Przy tej okazji apeluje do uczestniczących załóg o przesłanie swoich relacji (ocen , wspomnień, uwag, sugestii i zdjęć)  z udziału w XXIII MZPL, Zapewniamy , że jak otrzymamy  zamieścimy na stronie www.lotniskoketrzyn w zakładce XXIII MZPL  bez ingerencji cenzorskiej.

(8.08.2021/11.30) W oczekiwaniu na poprawę pogody.

Niedziela i ostatni dzień zaplanowanego XXIII MZPL. Briefing załóg o godzinę później bo tym razem o 11-nastej. Mimo zaawansowanego poranka , pogoda mało zachęcająca. Deszcz, niski pułap chmur  i ledwo widoczny koniec lotniska. Na porannym  briefingu rezygnujemy z zaplanowanego przelotu widokowego nad Krainą Wielkich Jezior  Mazurskich. Najważniejszym celem stało się doczekanie do poprawy pogody umożliwiającej wykonanie przelotu już tylko do domu  i bezpieczne dolecenie na lotniska bazowania. Tradycją imprez organizowanych przez Aeroklub Krainy Jezior  jest wystawianie na koniec każdego  rajdu/zlotu, okolicznościowych  certyfikatów uczestnictwa. 

Wobec wymuszonego przez pogodę ograniczenia programu akcentów lotniczych XXIII MZPL , wszystkie  załogi ZLOTU zostały uhonorowane takimi specjalnymi certyfikatami. Certyfikaty wręczył Komandor Zlotu instr. pil. Jerzy Kwieciński - członek honorowy AKJ i czynny wiceprezes AKJ. 

Wobec braku możliwości realizacji zamierzeń lotniczych zgromadzonym załogom dla "zabicia czasu" zaproponowano turystyczny wypad do Kętrzyna. Ponieważ nie było chętnych dla proponowanego programu zastępczego (wyjazdu autokarem do Muzeum na Zamku w Kętrzynie), pozostało cierpliwe czekanie na poprawę meteo. 

  

(7.08.2021/20.30) Na lądowisku Giże - w gościnnej posiadłości agroturystycznej  Ryszarda Suchockiego

 

Zgodnie  z programem ok. 17-stej na lotnisku w Suwałkach rozpoczęły się odloty samolotów XXIII MZPL. Po wystartowaniu przelot paradny  nad ul. Kościuszki, główną ulicą  w Suwałkach i następnie kierunek  Giże  , na lądowisko partnerskie naszego ZLOTU. Lądowisko w Giżach zostało  założone i jest utrzymywane przez wyjątkowego Ryszarda Suchockiego, gospodarza znakomitej posiadłości agroturystycznej. Jak zwykle u Ryszarda  w myśl starego powiedzenia ... czym chata bogata tym rada ... załogi zostały przyjęcie z  prawdziwie  rodzinną atmosferą, wspieraną przepyszną grochówka i napojami dla spragnionych.  Krótki ok. godzinny pobyt zakończyło wręczenie certyfikatu partnerstwa (dla partnerskiego lądowiska) i specjalnych podziękowań dla samego Ryszarda wraz pięknym albumem.

Kilka załączonych zdjęć ilustruje pobyt załóg ZLOTU w Giżach  i jak wygląda lądowisko oraz jego gospodarskie otoczenie . 

 

O godzinie 19-stej pierwsze starty samolotów z lądowiska w Giżach. Powrót do głównej bazy ZLOTU a więc kierunek Kętrzyn Wilamowo ale ze specjalnym niskim przelotem na jeziorem Niegocin w rejonie EkoMariny i Plaży Miejskiej w Giżycku.

Aktywny lotniczo dzień , zakończono wspólnym wieczorem  w Tawernie Awiatorów oraz w ogródku przy Tawernie. 

 

(7.08.2021/16.45) Samolot M-28 Bryza atrakcją Festynu Lotniczego "Odlotowe Suwałki".

Główną zapowiadaną atrakcją tego pierwszego Festynu Lotniczego "Odlotowe Suwałki" w sobotę dniu 7 sierpnia miała być wizyta samolotów XXIII Międzynarodowego Zlotu Przyjaciół Lotnictwa  przylatujących z lotniska Kętrzyn Wilamowo. I tak oczywiście było ! Na początek uwagę skupiła widowiskowa konkurencja na celność lądowania (wszystkich przylatujących załóg) o Puchar Prezydenta Suwałk. Prawdziwą furorę spowodował przylot wojskowego samolotu M-28 BRYZA kiedy okazało się , że załoga BRYZY udostępnia możliwość jego bardzo bliskiego obejrzenia a nawet z zajrzeniem do Kokpitu (kabiny pilotów), rozmowy i zadania pytań załodze oraz zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć.  Jakie wielkie był zainteresowanie tym samolotem pokazują załączone zdjęcia.

 

Kolejka  ciekawskich prawie jak swego czasu w Moskwie, na Placu Czerwonym, przed Mauzoleum Lenina. 

Słowa podziękowania za możliwość poznania tego samolotu "z bliska" i jego załogi otwartej na służenie swoją  wiedzą i popularyzatorską informacją należą się Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych , dla Pana Generała Jarosław Mika. To dzięki dyspozycji Pana Generała samolot M-28 BRYZA bazujące na co dzień w Powidzu został skierowany do Suwałk, by wzmocnić pobyt samolotów XXIII MZPL i zaplanowane atrakcje  lotniczej edukacji podczas Festynu  "Odlotowe Suwałki". Nie mam wątpliwości , że będę również wyrazicielem wielu zwiedzających M-28 BRYZA , kiedy m.in. i tym wpisem podziękuje  dla załogi samolotu dowodzonej przez Pana  kpt. pil. Damiana Kocielę. Panie kapitanie to była wspaniała "robota" dla popularyzacji szeroko rozumianego lotnictwa i Sił Powietrznych  RP.

(7.08.2021./15.30) XXIII MZPL z wizytą na lotnisku w Suwałkach.

W kolejnym dniu załogi Międzynarodowego Zlotu odwiedziły lotnisko w Suwałkach. Było super! Lądowanie na celność  o Puchar Prezydenta Suwał oczywiście   z sukcesami dla najlepszych, piękna turystyczno -poznawcza wycieczka po mieście Suwałki i do Kamedułów na jeziorem Wigry, smaczny posiłek  i wiele akcentów oficjalnych związanych z Festynem Lotniczym "Odlotowe Suwałki".  Symboliczną ilustracje stanowią załączone zdjęcia.

 

 

(6.08.2021/23.15) Wieczorna chwila relaksu załóg XXIII MZPL  na statku TAŁTY z Żeglugi Mazurskiej.

 

Kończy się drugi dzień Międzynarodowego Zlotu. Po całym dniu autokarowo-turystycznych atrakcji i przy braku pogody do realizacji założonego programu lotniczego , dla załóg samolotów uczestniczących w XXIII MZPL nadszedł wieczór  i chwila miłego relaksu podczas  rejsu statkiem TAŁTY. Było prawie jak podczas odbywania "Mazury AirShow" i t.zw. "Ship Party".  Żeglowaliśmy w dobrych nastrojach towarzyskich po jeziorze Niegocin. Kilka zamieszczonych ilustracji przybliży jakie były wydarzenia i nastroje oraz co się m.in. podczas tego przyjemnościowo – wypoczynkowego rejsu działo.

 


Jutro (7.08. w sobotę) zapowiada się pogoda lotnicza a my wybieramy się na piękne lotnisko do Suwałk by rywalizować o Puchar Prezydenta Suwałk w lądowaniu na celność i uczestniczyć w Festynie Lotniczym "Odlotowe Suwałki".

Zapraszamy mieszkańców Suwałk i całego Podlasia do spotkania podczas tego Festynu. Dla mediów rozesłaliśmy również poniższe zaproszenie.

(6.08.2021/17.15) Mimo deszczowej pogody nastrój turystyczny.


Niestety niski pułap chmur oraz intensywne opady spowodowały rezygnację z wylotu do Gryzlin. Wobec tego przesiadka na autokar z Gminy Kętrzyn i zwiedzanie atrakcji turystycznych w Św. Lipce (z koncertem organowym) i Muzeum na Zamku w Reszlu. Dla ilustracji kilka zdjęć poniżej.

 

 

 

(5.08.2021/23.00) Pierwszy wspólny dzień załóg XXIII MZPL zakończony.

Mimo trudnych warunków pogodowych w niektórych rejonach Polski 16 załóg XXIII MZPL szczęśliwie pokonało przeciwności pogodowe i zameldowało się u organizatorów na lotnisku Ketrzyn Wilamowo.  Niektórzy przezorni pogodowo, do Wilamowo dotarli nawet w godzinach południowych. Tym załogom zaproponowano wypad mikrobusami (Gminy Korsze) do Wilczego Szańca, Giżycka , Św.Lipki i Reszla. Z zadowoleniem z tej propozycji skorzystali, co wieczorem bardzo miło komentowali.

Głównym wydarzeniem wieczoru był powitalno-informacyjny briefing a następnie wspólna kolacja oraz rozmowy a na koniec  śpiewy wzmacniające integrację. Przed nami wątpliwości pogodowe zapowiadane na piątek (6.08.) a naszym celem będzie odwiedzenie gościnnego lądowiska Gryźliny  administrowanego przez Starostwo w Olsztynie i położone na terenie Gminy Stawiguda.

W nadzieji, że łaskawa aura umożliwi nam realizacje programu w dniu 6.08. zapraszamy media (nie tylko) do spotkania na lądowisku Gryżliny.

 

 

(5.08.2021/ 15.30) Załogi Międzynarodowego  Zlotu  już … na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.

Ponad 20 lat w pierwszy weekend sierpnia  mazurskie pokazy lotnicze  (największe cywilne pokazy w Polsce) były magnesem wydarzeń na lotnisku Kętrzyn Wilamowo i w Giżycku nad jeziorem Niegocin. Znane w Europie  pn. Mazury AirShow i oglądane prze ok. 200 tys osób , zawsze będące finałem Międzynarodowego Zlotu Przyjaciół Lotnictwa, zdobyły zasłużenie międzynarodową renomę. Niestety pandemia COVID-19  uniemożliwiła przygotowanie -  zorganizowanie tak dużej publicznej imprezy.

By jednak utrzymywać wież pilotów samolotów z Krainą Wielkich Jezior i organizatorami Mazury AirShow , organizowany jest właśnie kolejny bo już XXIII Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa . Szkoda tylko , że nie kończy się pięknymi pokazami lotniczymi (jak to wcześniej bywało) nad jeziorem Niegocin.

Jak da się zauważyć na załączonych zdjęciach na lotnisku Wilamowo zainstalowały się pierwsze załogi zgłoszone na XXIII MZPL. Zapowiedziało swój  przylot  27 załóg , poza polskimi  również na samolotach ze znakami rejestracyjnym Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy .

 

(30.07.2021) Już za kilka dni …XXIII MZPL!

 

Tak jest! Już za kilka dni spotykamy się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich , na lotnisku Kętrzyn Wilamowo. ZLOT zaczynamy w dniu 5 sierpnia (w czwartek a pierwotnie miało być 4.08.) przylotem zgłoszonych samolotów na  XXIII Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa.

Również w  tym roku  zdominowanym pandemią COVID-19 trudno się doczekać wspaniałej ekipy dawno niewidzianych załóg lotniczych na lotnisku Kętrzyn Wilamowo. A więc przy okazji zapowiadanego XXIII MZPL nareszcie będzie  okazja do zobaczenia  wielu dawno niewidzianych przyjaciół.

Przypominamy , że zaakceptowani uczestnicy ZLOTU  mają zapewnione bezpłatne  parkowanie samolotów.  Gdyby jednak ktoś musiał i chciał skorzystać z hangaru , opłata z 50% rabatem czyli 40,00 PLN za nocleg.

Zainteresowane osoby udziałem w Zlocie i ew. hangarowaniem proszone są o wcześniejsze zasygnalizowanie takiej potrzeby pisząc na adres biuro@lotniskoketrzyn.pl  

Jak już wcześniej sygnalizowaliśmy , naszym wspólnym głównym celem  będzie miłe spędzenie czasu  na Mazurach, szczególnie  w  koleżeńsko-przyjacielskiej  atmosferze.

Wielka towarzyska frajdą są śpiewane i pełne humoru integracyjne wieczory towarzyskie.  Wspominając , przy okazji zachęcam osoby muzykujące do zabrania instrumentów a pozostałych proszę o  troskliwe przygotowanie strun głosowych i „wyostrzenie” słuchu.

 

Wg stanu na 1 sierpnia br. , już są 22  zgłoszone załogi (w tym 5 z Litwy). Dla tych którzy jeszcze do tej chwili nie mieli okazji zgłoszenia się, jesteśmy gotowi jeszcze uwzględnić jeżeli wpłyną najpóźniej do dnia 3 sierpnia 2021 r.

Zakładany projekt programu ZLOTU , po konsultacjach z gospodarzami lotnisk publikujemy w zbiorze informacji o XXIII MZPL .

 

Zarząd AKJ


strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt