[ 2020.08.08 ] Lotnisko w Suwałkach… oficjalnie otworzone… z udziałem XXII MZPLiM!

W sobotnie przedpołudnie 8 sierpnia br. 32 załogi wystartowały z lotniska Kętrzyn Wilamowo. Docelowo , na lotnisko Suwałki. Oczywiście , jak już stało się tradycją ZLOTU, początek wizyty w Suwałkach zainaugurowała konkurencja mobilizująca precyzje pilotów - na celność lądowania i o Puchar Prezydenta Suwałk.

Odwiedziny załóg XXII Międzynarodowego Zlotu Przyjaciół Lotnictwa i Mazur stały się pragmatyczno-widowiskową okazją dla Prezydenta Suwałk- Pana Czesława Renkiewicza zrealizowania zamiaru oficjalnego otwarcia znakomitego pasa startowego (asfaltowego o długości 1320 m i szerokości 30 m) i okazałego parkingu samolotów. Pan Prezydent w obecności licznie zgromadzonych goście (VIP) z Senatu, Sejmu, Rządu, Samorządów(wojewódzkiego i lokalnych), Urzędu Wojewódzkiego oraz środowiska biznesu przeprowadził ceremonię symbolicznego otwarcia lotniska Suwałki dla General Aviation.

A więc z dniem 8 sierpnia 2020 roku Suwałki znalazły się na lotniczej mapie świata z bezpiecznym pasem startowym do wykonywania operacji lotniczych w dzień i w nocy.
Po uroczystości oficjalnego otwarcia pasa startowego załogi, korzystając z zaproszenia Pana Prezydenta i podstawionego autokaru , udały się na zwiedzanie atutów dynamicznie rozwijającego się miasta Suwałki. Degustacja smacznych lodów zakończyła bardzo pobieżne (z braku czasu) poznawanie Suwałk. A dalej powrót na lotnisko, ogłoszenie wyników konkursu na celność lądowania, o Puchar Prezydenta Suwałk. W tej konkurencji na szczególne wyróżnienie zasłużyli następujący piloci:

 

  1. Leszek Fabjański na samolocie BRISTEL o znakach rejestracyjnych SP-SLES;

  2. Waldemar Babula na samolocie ViPER SD4 o znakach rejestracyjnych OM-M424;

  3. Rüdiger Hahn na samolocie PIPER PA-18 150 "Super Cub" (wodnosamot - z pływakami) o znakach rejestracyjnych D-ERNC;

  4. Janusz Kuzara na samolocie KB-2 Jerzyk o znakach rejestracyjnych OM-M402 ; Janusz Korchow na wiatrakowcu o znakach rejestracyjnych SP-XKOR ; Błażej Łukomski na samolocie STING o znakach rejestracyjnych OK-TUA66 oraz Piotr Sinica na samolocie AT 3 o znakach rejestracyjnych SP-IVO;

  5. Zbigniew Kędziora na samolocie CH71 STOL o znakach rejestracyjnych SP-SZKA ;

  6. Ryszard Chilczuk na samolocie STING S4 o znakach rejestracyjnych OK-UUA79 oraz Tomasz Janiga na samolocie PIPER UL o znakach rejestracyjnych OK-AUD11

 

Wręczenie przez Pana Prezydenta pucharów dla pierwszych 3 najlepszych załóg oraz dyplomy za 6 miejsc (na niektórych miejscach sklasyfikowano egzekwo) oraz bardzo smaczny lunch zakończyło pobyt na lotnisku w Suwałkach.

Przy tym syntetycznym opisie –skromnej relacji z wizyty w Suwałkach bardzo serdeczne słowa uznania jak i podziękowania należą się Panu Prezydentowi. Bardzo konkretnym akcentem naszego AKJ uznania jak i podziękowania było wręczenie dla Pana Czesława Renkiewicza - Prezydenta Miasta Suwałk CERTYFIKATU PRZYJACIELA, którego treść publikujemy poniżej.

Drugim etapem zaplanowanych wizyt było lądowisko Giże (Agroturystyka Cztery Żywioły) u wyjątkowo gościnnego Ryszarda Suchockiego. Jak zwykle u Ryszarda w Giżach atmosfera przyjemnych i serdecznych rozmów.

Po godzinnym relaksie u Ryszarda Suchockiego na agroturystycznym lądowisku w Giżach , powrót do Kętrzyna gdzie czekał autokar by zabrać załogi do Giżycka na wspaniałe lody w Tawernie Marina (na zaproszenie Pani Katarzyny Niewiadomskiej) a następnie wizytę w Twierdzy Boyen gdzie realizowana jest/była tradycyjna impreza publiczna pn. OPERACJA BOYEN.

Program sobotniego dnia dla załóg ZLOTU, został zakończony bardzo energetycznym koncertem zespołu SMALL BAND w Twierdzy Boyen i efektownym pokazem sztucznych ogni.

Stanisław Tołwiński
strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt