[ 2020.1.03 ] PATRONAT HONOROWY PRZEZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY!

Tak! Jubileuszowa  - dwudziesta edycja uroczystości pn. Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Św. Jana Pawła II odbędzie się pod patronatem Prezydenta RP. Dziękujemy Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie , bo bohaterowie uroczystości zasługują na tak dostojny patronat a tym samym nasza wytrwała aktywność utrwalania pamięci o Wielkich Polakach  nabiera wyjątkowej rangi  bo z patronatem Głowy  Państwa!!!
 
Popularyzując przygotowania do  jubileuszowych uroczystości spotkałem się z różnymi pytaniami.  Uznałem , że warto je upublicznić wraz z moimi odpowiedziami.

Dlaczego warto kultywować to wydarzenie i co było inspiracją?

- Dzień Pamięci … ma swoistych i nadzwyczajnych  bohaterów : Prymasa Tysiąclecia  i Św. Jana Pawła II
- Dla każdego Polaka mającego wysokie poczucie dumy narodowej , to niekwestionowani Wybitni Polacy
- Dla osób wierzących   to również wyjątkowi  duchowni: Stefan Kardynał Wyszyński  jako Prymas Polski nazwany Prymasem Tysiąclecia a Karol Kardynał Wojtyła  wybrany na najwyższego zwierzchnika kościoła rzymsko-katolickiego, zasłynął  w Świecie jako Ojciec  Święty Jan Paweł II i wyjątkowy mąż stanu – głowa państwa Watykańskiego;
- Obaj wybitni Polacy to również wyjątkowe wzorce osobowe , szczególnie  dla młodego pokolenia a nam m.in właśnie na takim przekazie zależy.
- Co było inspiracją? Zapiski więzienne z informacją o epizodzie Prymasa Tysiąclecia jako więźnia stanu w Stoczku Klasztornym (Warmińskim) i pobyt tegoż więźnia stanu  na lotnisku koło Kętrzyna w drodze do dalszego odosobnienia.

Dlaczego akurat na miejsce uroczystości wybrano lotnisko Wilamowo?

- Bo właśnie w dnu 6 października 1954 roku więzień - Prymas Wyszyński w asyście strażników ze Służby Bezpieczeństwa w drodze ze Stoczka został  przywieziony na lotnisko Kętrzyn Wilamowo. To właśnie  z naszego lotniska  odlatywał samolotem na południe Polski do kolejnego miejsca uwięzienia.
- Kiedy wyczytałem  o tym w zapiskch więziennych zwróciłem się do Prymasa Glempa  oraz Metropolity Warmińskiego Arcybiskupa Edmunda Piszcza  z propozycją postawienia na naszym lotnisku obeliska dla upamiętnienia tego wydarzenia i ku czci Prymasa  Wyszyńskiego;
- Prymas Glemp i ówczesny Metropolita Warmiński zaakceptowali moją inicjatywę :
- Postawiłem obelisk ze specjalną tablicą pamiątkową a w dniu 6 października 2001 roku, w 47 lat  po tym wydarzeniu z 1954 r  odbyła się na naszym lotnisku uroczystość odsłonięcia  obelisku. Na nim wyjątkowa dla mnie sentencją Prymasa Tysiąclecia

"…Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi..."

- Od tego wydarzenia kolejne uroczystości coroczne były organizowanie pn. Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego a od  2006 r również i Jana Pawła II. – jako największego pielgrzyma lotniczego Świata.

Jak przedstawia się program uroczystości 6 października?

- Mimo, że w tym roku przypada jubileusz – 20-sta edycja obchodów Dnia Pamięci… ,z powodów pandemii COVID-19 musieliśmy zweryfikować zamiary jubileuszowe. dostosować je do aktualnych możliwości.
- Szczególnie wobec braku możliwości udziału Kompani Honorowych  i Orkiestry Wojskowej , Komitet Honorowy  Dnia Pamięci … pod przewodnictwem Księdza Dziekana  Stanisława Majewskiego zaplanował część obchodów przy obeliskach na lotnisku. Natomiast  główne uroczystości w Bazylice Św. Jerzego, w Kętrzynie.
- Czasowo wygląd to następująco: w godz. 12-14.00 – na lotnisku Wilamowo – będzie to czas dla delegacji na składanie kwiatów pod obeliskami … ale również i  dokonanie wpisu do Księgi Pamiątkowej Jubileuszu wyłożonej  na wieży kontroli lotów – w miłej atmosferze i przy dobrej kawie;
- Natomiast w godz. 18-19.00 – Bazylika Św. Jerzego – gdzie odbędzie uroczysta Msza Święta z licznymi delegacjami i pocztami sztandarowymi. Uroczystości w Bazylice odbędą się  przewodnictwem wyjątkowej postaci – Księdza Arcybiskupa Seniora dr Edmunda Piszcza.
 
Osobiście Arcybiskupa  Piszcza  postrzegam jako  Ojca Chrzestnego 20-stolecia tych  naszych uroczystości, za co jesteśmy Księdzu Arcybiskupowi wyjątkowo wdzięczni.

A więc do zobaczenia podczas uroczystości!

Stanisław Tołwiński
strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt