[ 2020.08.09 ] Ostatni dzień Zlotu - Parada samolotów nad Mazurami!

Nadszedł ostatni dzień XXII Międzynarodowego Zlotu Przyjaciół Lotnictwa i Mazur. Ponieważ to niedziela w 9-tym dniu sierpnia, o godzinę późniejszy zarządzony briefing załóg. Omówienie trasy przelotu widokowego nad Krainą Wielkich Jezior – widowiskowej parady samolotów, wskazówki nawigacyjne i procedury kolejności przelotu samolotów. O godzinie 11-stej rozpoczęcie startów na godzinny lot wyznaczoną trasą. Wrażenia z tego przelotu w bardzo symbolicznym wymiarze przedstawiają m.in. poniższe zdjęcia.

Niestety nadszedł czas zakończenia przesympatycznej przygody pilotów (załóg lotniczych) w ramach już XXII Międzynarodowego Zlotu Przyjaciół Lotnictwa i Mazur. Podsumowanie organizatorów tych kilku dni spędzonych wspólnie oraz wręczenie załogom certyfikatów uczestnictwa.

A więc z dniem 8 sierpnia 2020 roku Suwałki znalazły się na lotniczej mapie świata z bezpiecznym pasem startowym do wykonywania operacji lotniczych w dzień i w nocy.
Po uroczystości oficjalnego otwarcia pasa startowego załogi, korzystając z zaproszenia Pana Prezydenta i podstawionego autokaru , udały się na zwiedzanie atutów dynamicznie rozwijającego się miasta Suwałki. Degustacja smacznych lodów zakończyła bardzo pobieżne (z braku czasu) poznawanie Suwałk. A dalej powrót na lotnisko, ogłoszenie wyników konkursu na celność lądowania, o Puchar Prezydenta Suwałk. W tej konkurencji na szczególne wyróżnienie zasłużyli następujący piloci:

Przed wylotem na macierzyste lotniska , lunch w lotniskowej Kantynie Pilotów Dywizjonu 303 oraz zatankowanie paliwa do samolotów, na planowaną powrotną trasę. Przed startem z lotniska Kętrzyn Wilamowo, zobowiązano pilotów by SMS-ami lub telefonicznie zameldowali , o bezpiecznym lądowaniu na docelowych lotniskach bazowania samolotów.

I tak się działo do niedzielnego wieczoru! Nadchodzące meldunki SMS-ami uspokoiły organizatorów zlotu. Wszyscy bezpiecznie dolecieli do siebie , na macierzyste lotniska. Nastąpiła ulga w świadomości organizatorów. A więc wszystko zakończyło się bezpiecznie .

Teraz organizatorzy mogą zaplanować zasłużony odpoczynek!!!

Stanisław Tołwiński
strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt