Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShow

2010-10-12
W hołdzie Wielkim Polakom!!!
W hangarze, w otoczeniu samolotów na  lotnisku Kętrzyn Wilamowo odprawiono uroczystą Mszę Świętą celebrowaną przez Arcybiskupa Edmunda Piszcza. Liturgia eucharystyczna była jednym z elementów jubileuszowych (bo 10-tych) „Dni Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II”.

W minioną sobotę (9.10.10), w samo południe na lotnisku Wilamowo donośny i niezwykle przejmujący dźwięk strażackich syren zapowiadał coś bardzo ważnego. To był niespodziewany dla uczestników pierwszy akcent rozpoczęcia Uroczystego Apelu poświeconego pamięci Wielkich Polaków  -Prymasa Tysiąclecia ,Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Ojca Świętego ,Jana Pawła II" .

Jak przystało na ważną uroczystość patriotyczno-religijną przy obeliskach Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II zgromadziła się młodzież szkolna, mieszkańcy Kętrzyna i okolic oraz licznie reprezentowani przedstawiciele władz samorządowych z regionu. Rangę apelu podkreślał również udział kompanii honorowych z 15 GBZ  i W-MOSG, Orkiestry Wojskowej Garnizonu Giżycko orazżołnierze pełniący wartę przy obeliskach. Podniesienie flagi państwowej i  wykonanie hymnu państwowego nadało odpowiednią rangę uroczystościom. W tej uroczystej konwencji nastąpił kolejny akcent ,gdy Prezes Aeroklubu Krainy Jezior Stanisław Tołwiński poprosił uczestników o minutę ciszy dla uczczenia pamięci ofiar tragicznej katastrofy lotnicze pod Smoleńskiem. Po okolicznościowym wystąpieniu skoncentrowanym na przypomnieniu i omówieniu istoty roli bohaterów uroczystości,  delegacje aeroklubu, władz samorządowych, wojska, straży granicznej, policji, straży pożarnej, duchowieństwa, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców regionu złożyły kwiaty pod obeliskami poświęconymi kardynałowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II. Ostatnim i bardzo donośnym akcentem Uroczystego Apelu była salwa honorowa wykonana przez kompanię honorową z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Tuż po zakończeniu Apelu Pamięci uczestnicy uroczystości udali się do hangaru lotniczego na Mszę Świętą celebrowaną przez arcybiskupa Edmunda Piszcza.

W otoczeniu samolotów , przy udziale orkiestry wojskowej, kompanii honorowych  i wojskowej procedury odprawiono liturgię eucharystyczną poświęconą wielkim Polakom.Po mszy wszyscy mogli skorzystać z wojskowej kuchni polowej, która oferowała bezpłatny i gorący posiłek.