Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShow

24.07.2008
XII Europejski Zlot Samolotów AN-2 & Festyn Lotniczy Mazury 2008
Lotnisko Kętrzyn Wilamowo, 2-3 sierpnia 2008

W pierwszy weekend sierpnia (2-3.08.2008) na mazurskim lotnisku Kętrzyn Wilamowo odbędzie się prawdziwe święto dla miłośników lotnictwa – jubileuszowy Festyn Lotniczy MAZURY 2008 i finał XII Europejskiego Zlotu Samolotów AN-2.  Impreza jest otwarta dla publiczności.

Tegoroczny Festyn Lotniczy MAZURY będzie szczególny nie tylko ze względu na świętowanie 10-tych urodzin, ale także ze względu na prezentację maszyn uczestniczących w XII Europejskim Zlocie Samolotów AN-2. Zlot to międzynarodowe spotkanie entuzjastów zabytkowych samolotów AN-2, popularnie zwanych Antkami. Spotkanie jest organizowane co roku w innym miejscu Europy – tegoroczne odbędzie się w Polsce (31.07-3.08.2008), na byłym lotnisku supertajnej kwatery Hitlera. Podczas imprezy przewidywany jest przylot ponad 30 Antonowów z całej Europy. Udział zapowiedziały załogi z Litwy, Czech, Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Słowacji oraz liczna reprezentacja rodzimych Antków. Poza Zlotowiczami na Festyn Lotniczy MAZURY przybędzie około 80 różnych statków powietrznych, w tym gość specjalny, legendarna DC-3 Dakota, która przyleci aż ze Szwecji.

Jubileuszowy Festyn Lotniczy MAZURY nie obędzie się bez najbardziej spektakularnych punktów programu - pokazów lotniczych, skoków spadochronowych, konkurencji nawigacyjnych i lotów widokowych nad Mazurami. Pokazy lotnicze wypełnią m.in. mistrzowie akrobacji na samolocie Extra 300, duet litewskich samolotów JAK – 52 i wojskowy Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry. Na niebie podziwiać będzie można – poza Zlotowymi Antonowami – awionetki, helikoptery, motolotnie, paralotnie, balon i czasze spadochronów. Prezentować się będą lotnicze amfibie, samoloty z Muzeum Lotnictwa w Krakowie - Pipercup i Jak-18 oraz z innych części Polski (np. Bies, CSS-13). Miłośnicy adrenaliny będą mogli się sprawdzić w testowych lotach akrobacyjnych lub skacząc ze spadochronem. Jak co roku, piloci i kandydaci na lotników będą mogli skorzystać z obecności specjalistów z GOBL-L i wykonać wstępne i okresowe badania lekarskie.

Wstęp na imprezę jest otwarty i bezpłatny. Więcej informacji na www.festynlotniczy.pl