Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShow

2008-10-01
DZIEŃ PAMIĘCI STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO I JANA PAWŁA II
4 października 2008, lotnisko Kętrzyn Wilamowo

4 października 2008, na lotnisku Kętrzyn Wilamowo odbędzie się uroczystość poświęcona pamięci Wielkich Polaków – Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Uroczystość odbędzie się pod honorowym patronatem Prymasa Polski – Józefa Kardynała Glempa oraz Stanisława Kardynała Dziwisza.

        Uroczystość rozpocznie się na lotnisku Kętrzyn Wilamowo o godzinie 12.00 uroczystym apelem przy obeliskach, w obecności pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, sybiraków, szkół, harcerzy, kompanii honorowych jednostek wojskowych z Giżycka, Węgorzewa i Straży Granicznej, reprezentantów władz państwowych i samorządowych oraz dostojników kościelnych różnych wyznań. Po apelu odbędzie się msza polowa w hangarze lotniczym, w otoczeniu samolotów, z udziałem Chóru Kościoła Św. Katarzyny i orkiestry wojskowej. Tradycyjnie uroczystości na lotnisku Wilamowo kończy koncert orkiestry wojskowej z pokazem musztry paradnej oraz wspólny posiłek – bigos z kuchni polowej i spotkanie z harcerzami przy ognisku. Podczas uroczystości odbędzie się wystawa fotografii poświęcona Kardynałowi Wyszyńskiemu oraz Janowi Pawłowi II.

        W ramach idei nazwanej przez organizatorów „Szlak do wolności Prymasa Tysiąclecia” Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II będzie poprzedzony uroczystościami 3 października w Stoczku Warmińskim (Klasztornym). Dla uczestników uroczystości przygotowano występ chóru Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, recytację fragmentów „Zapisków więziennych” oraz spotkanie młodzieży ze szkół im. Kardynała Wyszyńskiego. Uroczystości w Stoczku Klasztornym rozpoczną się mszą o godz. 17.00.

         Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II jest poświęcony utrwalaniu pamięci Wielkich Polaków oraz promocji patriotycznych i obywatelskich postaw. Uroczystość jest inspirowana wydarzeniami z 6 października 1954 roku, kiedy to Kardynał Wyszyński, przez Lotnisko Kętrzyn Wilamowo był przewożony z miejsca internowania w Stoczku Warmińskim do innego miejsca – Prudnika Śląskiego. Wydarzenie to opisuje sam Kardynał Wyszyński w „Zapiskach Więziennych”. Pamięci Kardynała Wyszyńskiego poświęcono tablicę odsłoniętą na lotnisku Wilamowo w 2000 roku.

       

ZAŁĄCZNIKI DO POBRANIA (dział MATERIAŁY DLA MEDIÓW)::

1. Program uroczystości

2. fragment “Zapisków więziennych” Kardynała Wyszyńskiego

3. Zdjęcia napisów na tablicach i obeliskach  oraz zdjęcia z uroczystości